Elbúcsúztatták a 2016-os magyar paralimpiai csapatot a Groupama Arénában.
A közel 80 fős magyar delegációból ezúttal 35-en, köztük úszók, asztaliteniszezők, erőemelők és sportszakemberek kelnek útra.
Amint a Groupama Aréna VIP-termében megtartott ünnepségen elhangzott, az egyéni kvóták számát tekintve még soha nem vett részt ennyi magyar sportoló a paralimpián, a 43 versenyző pedig minden idők második legnépesebb magyar csapatát jelenti.
“Öröm és büszkeség, hogy ilyen sokan lehetünk ott Rióban, de egyben nagy felelősség is, bár szeretném, ha ez nem lenne teher a versenyzők számára” – fogalmazott köszöntőjében Szabó László, a Magyar Paralimipai Bizottság (MPB) elnöke, akinek tájékoztatása szerint a 43 magyar induló összesen 80 versenyszámban áll rajthoz Rióban.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A sportvezető megköszönte a családtagoknak, barátoknak, rokonoknak azt a munkát, amellyel napról napra segítették a magyar paralimipai versenyzők felkészülését, majd megnyugtatta a hozzátartozókat, hogy nem kell aggódniuk a sportolók riói elhelyezése és tartózkodása miatt.
“Nincs olyan hír, ami miatt félteni kellene őket” – hangsúlyozta Szabó László.
Az elvárásokat illetően az elnök azt mondta: “tíz érem benne van a magyar csapatban”, amelyet összesítésben a középmezőny tetejére vár a nemzetek rangsorában.
“Úszásban, vívásban és asztaliteniszben vagyunk a legerősebbek, de remélem, hogy azért atlétikában, erőemelésben, dzsúdóban és kajak-kenuban is odaférünk az érmekhez” – fűzte hozzá az MPB elnöke, aki azt szeretné, hogy a versenyzők a paralimipa után Rióból hazajövet azt lássák majd egymás szemében, hogy mindent megtettek a legjobb szereplés érdekében.
Az ünnepségen a Magyar Olimpiai Bizottság képviseletében Fábián László sportigazgató köszöntötte a versenyzőket.
“Nagyon büszke vagyok a szép létszámú paralimipai csapatra” – fogalmazott az olimpiai bajnok öttusázó, aki emlékeztette a paralimpikonokat, hogy riói szereplésükkel több tíz- és százezer embertársuknak mutatnak példát, akik az ő hatásukra a sportban találhatják meg azt a pluszt, ami még teljesebbé teszi az életüket.
“Nem olyan vészes a helyzet odakint, mint a médiában hallani, vannak gondok, de ezek nem megoldhatatlanok” – utalt a brazíliai állapotokra a sportvezető.
Az augusztus 21-én véget ért riói olimpia magyar hősei nevében Szabó Gabriella szólt a parasportolókhoz. Az immár háromszoros ötkarikás aranyérmes kajakozó kiemelte: a brazíliai körülményeket semmilyen más világversenyéhez nem lehet hasonlítani. Ezután arra hívta fel a figyelmüket, hogy ha jó eredményt szeretnének elérni, akkor odakint csak a saját feladatukra koncentráljanak.
A pihenőjét Erdélyben töltő olimpiai bronzérmes úszó, Kapás Boglárka videoüzenetben mondta el jókívánságait. Azt hangsúlyozta a versenyzőknek, hogy merjenek nagyot álmodni, zárásul pedig azt kívánta nekik, Rióban váltsák valóra az álmaikat.
A magyar paralimipai csapat második csoportja szombaton, a harmadik pedig kedden indul Rio de Janeiróba. A paralimipai szeptember 7-től 18-ig tart, a delegáció legnagyobb része szeptember 20-án a késő délutáni órákban érkezik majd a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
A londoni paralimpián a magyar csapat két arany-, hat ezüst- és hat bronzérmet nyert.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A magyar paralimpiai csapat tagjai:
Asztalitenisz:
Arlóy Zsófia, Berecki Dezső, Csonka András, Major Endre, Pálos Péter, Zborai Gyula
Atlétika:
Biacsi Ilona, Biacsi Bernadett, Csontos Piroska, Kálmán Krisztina, Keresztesi Erika
Cselgáncs:
Burányi Flóra, Szabó Nikolett
Erőemelés:
Mezei Katalin, Sas Sándor, Tunkel Nándor, Sztanó György
Evezés:
Lőrincz Krisztina
Kajak-kenu:
Varga Katalin, Váczi Anita, Rozbora András, Suba Róbert
Kerekesszékes vívás:
Dani Gyöngyi, Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla, Osváth Richárd, Mató Gyula
Kerekesszékes tenisz:
Németh Roland
Kerékpársport:
Butu Arnold
Sportlövészet:
Dávid Krisztina, Gurisatti Gyula
Triatlon:
Boronkay Péter
Úszás:
Adámi Zsanett, Engelhardt Katalin, Illés Fanni, Kézdi Réka, Konkoly Zsófia, Pap Bianka, Ráczkó Gitta, Sors Tamás, Tóth Tamás, Vereczkei Zsolt